• StigeOnline.dk | Lokale nyheder og arrangementer
 • StigeOnline.dk | Lokale nyheder og arrangementer
 • StigeOnline.dk | Lokale nyheder og arrangementer
 • StigeOnline.dk | Lokale nyheder og arrangementer
 • StigeOnline.dk | Lokale nyheder og arrangementer
 • StigeOnline.dk | Lokale nyheder og arrangementer
 • StigeOnline.dk | Lokale nyheder og arrangementer
 • StigeOnline.dk | Lokale nyheder og arrangementer
 • StigeOnline.dk | Lokale nyheder og arrangementer
 • StigeOnline.dk | Lokale nyheder og arrangementer
 • StigeOnline.dk | Lokale nyheder og arrangementer
 • StigeOnline.dk | Lokale nyheder og arrangementer
 • StigeOnline.dk | Lokale nyheder og arrangementer
 • StigeOnline.dk | Lokale nyheder og arrangementer
 • StigeOnline.dk | Lokale nyheder og arrangementer
 • StigeOnline.dk | Lokale nyheder og arrangementer
 • StigeOnline.dk | Lokale nyheder og arrangementer
Banner
Forside | Debat | Pressemeddelelse fra MF Færgehans

Pressemeddelelse fra MF Færgehans

Odense den 25.11.2015

Pressemeddelelse fra Foreningen MF Færgehans

Det er os en stor glæde at Odense Kommune har vist os den tillid og ære at overdrage det stolte skib MF Færgehans til vores forening. Vi vil gerne takke både Odense Kommune og Odense Havn for det gode og konstruktive samarbejde, der har været i forbindelse med vores projekt!

Odense Kommune har valgt at overdrage Færgehans gratis til foreningen og Skibsbevaringsfonden har klassificeret Færgehans som bevaringsværdig. Det forpligter og derfor vil Foreningen MF Færgehans i den kommende tid gøre alt, hvad vi kan for at skabe et solidt fundament for foreningens fortsatte eksistens og de planer, vi har for Færgehans.

Den officielle overtagelsesdato er 01. januar 2016.

Foreningens største og fornemmeste opgave vil blive at totalrestaurere Færgehans, så fartøjet fremstår som da det forlod Lindøværftets lærlingeafdeling i 1987, samt at bygge nye færgelejer ved Stige og Bogø.

På Generalforsamlingen, der blev afholdt den 27. august 2015 blev følgende bestyrelse valgt: Andreas Nielsen, Jan Trolle (Stige færge af 2014), Martin Winther, Bjarne Tolstrup Lauritsen (Færgemænd på Stige Færge) og Ann Ammons, der tidligere har været formand for Besættelsesmuseum Fyn.

MF Færgehans vil genoptage sejladsen i 2016, og du vil kunne opleve Danmarks mindste færge til flere arrangementer i og omkring Odense Kanal. F.eks. vil vi være at finde ved næste års Havnekulturfestival den 27. - 29. maj, med sejladser mellem Stige, Bogø og Stige Ø i forbindelse med Cruise night og andre arrangementer ved Søpavillonen og på Stige Ø som f.eks. Fjordens dag i september. Hvis tiden og kræfterne tillader det, vil vi også arrangere Færgens Dag ved Bogø i 2016. I det hele taget vil du kunne opleve MF Færgehans i mange forskellige sammenhænge i forbindelse med events mm. i Odense.

MF Færgehans vil derimod ikke genoptage sejladsen imellem Stige og Bogø som alle folk kender den, men færgen vil dog sejle imellem Stige og Bogø ved forskellige lejligheder.

MF Færgehans vil få base ved Odense Yachtklub, der ligger lige overfor Stige Bådehavn ved Odense Kanal.

Det er vigtigt at understrege at MF Færgehans ikke er, og aldrig vil blive, et kommercielt projekt. Projektet drives af kærligheden til fartøjet og Stige Færges kulturhistoriske betydning.

MF Færgehans drives udelukkende af private midler og støttes således hverken af Odense Kommune eller andre offentlige institutioner.

Sikkerheden ombord vil altid være høj. Det er en ting, vi aldrig går på kompromis med!!!

MF Færgehans er hele Odenses færge, men der vil altid være en forkærlighed til Stige, som har været omdrejningspunktet for Stige Færge i over 200 år.

Hvis du ønsker at støtte foreningen og ikke mindst Færgehans kan du melde dig ind i foreningen. Der går dog lige et stykke tid, før vi er helt klar til det!

Du kan læse mere på vores facebookside (www.facebook.com/mffaergehans), stigeonline.dk og Søpavillonens hjemmeside, hvor du også kan følge vores arbejde og ikke mindst MF Færgehans. I løbet af første kvartal 2016 vil MF Færgehans få sin egen hjemmeside.

Vi håber at se dig, din familie, dine venner og alle de andre på Danmarks mindste og hyggeligste færge i 2016!

For yderligere information kontakt venligst foreningens talsmænd:

Andreas Nissen
Mobil:23234410

eller

Martin Winther
Mobil:21831637

Senest opdateret (Fredag, 12. maj 2017 09:52)

 

Kommentarer  

 
0 #1 Freddy Olsen 09.-01.-2016 00:13
Velkommen i klubben
MF Færgehans bydes velkommen i Odense yachtklub i dag lørdag, vi finder en god plads til den lille færge. klubbens medlemmer kommer og tager godt i mod færgen.
Mvh. Freddy Olsen
Citater
 

Tilføj kommentar


Sikkerhedskode
Opdater