• StigeOnline.dk | Lokale nyheder og arrangementer
 • StigeOnline.dk | Lokale nyheder og arrangementer
 • StigeOnline.dk | Lokale nyheder og arrangementer
 • StigeOnline.dk | Lokale nyheder og arrangementer
 • StigeOnline.dk | Lokale nyheder og arrangementer
 • StigeOnline.dk | Lokale nyheder og arrangementer
 • StigeOnline.dk | Lokale nyheder og arrangementer
 • StigeOnline.dk | Lokale nyheder og arrangementer
 • StigeOnline.dk | Lokale nyheder og arrangementer
 • StigeOnline.dk | Lokale nyheder og arrangementer
 • StigeOnline.dk | Lokale nyheder og arrangementer
 • StigeOnline.dk | Lokale nyheder og arrangementer
 • StigeOnline.dk | Lokale nyheder og arrangementer
 • StigeOnline.dk | Lokale nyheder og arrangementer
 • StigeOnline.dk | Lokale nyheder og arrangementer
 • StigeOnline.dk | Lokale nyheder og arrangementer
 • StigeOnline.dk | Lokale nyheder og arrangementer
Banner
Forside | Om Stige | Søpavillonen

Søpavillonen


SøpavillonenSøpavillonen (Stige Badehotel)

Eksisterede fra 1899 til 1950 og lå på Stige Ø. 

Bygningen har haft flere navne: Stige Pavillonen, Søpavillonen og Stige Badehotel.

Søpavillonen var opført i træ og var på to etager. En meget smuk bygning der stolt stod og kronede ved kanalen med sine spir.

Den blev hurtigt et kendt og populært udflugtsmål. Om sommeren valfartede odenseanerne ud til pavillonen med Kanalrutebåden for at hygge med frokostkurven i selskab med familien.

Man kunne også besøge restauranten og nyde den udsøgte hummersuppe som Søpavillonen var så berømt for. Pavillonen blev også brugt til fester, præmieuddelinger efter kaproninger, kapsejladser og andre sportsarrangementer ved Odense Fjord. 

1938 - 1943

I 1938 blev Søpavillonen overtaget af den kendte tivoliejer Bech Daucke. Han fik en god aftale med bådfarten på Odense Kanal, som gjorde det let at komme ud til Stige Ø på de tidspunkter, hvor han bl.a. arrangerede cirkusforestillinger, Tivoli, talentkonkurrencer, dukketeater, dans, fyrværkeri, og Skt. Hansbål.

I slutningen af 1938 opsagde Daucke lejemålet på Søpavillonen. det skyldtes i følge ham selv hans samarbejde med bådfarten der gjorde, at de konkurrerende restauranter i Odense blev sure og forsøgte at undergrave hans virksomhed på forskellige måder, bl.a. ved at gøre det svært for ham at købe varer til driften af Søpavillonen. 

Da kanalrutebåden indstillede sejladsen omkring 1940 gik det dog hurtigt ned af bakke for det populære udflugtsmål. Man kunne også komme ud til Stige Ø via en træbro men på trods af det måtte Søpavillonen give op.

I 1942 lejede Odense Sejlklub, Stige Ø af kommunen og købte samtidig pavillonen. I den forbindelse dannede man et selskab, A/S Stige nye Badeetablissement. Det var dog ikke alle sejlklubbens medlemmer, der var begejstrede for klubbens engagement. Kritikerne så hellere, at sejlklubben beholdt det gamle klubhus, og på generalforsamlingen i 1943 kom det til en bitter strid om de dispositioner, som bestyrelsen havde truffet. Bestyrelsen blev udskiftet og klubbens engagement i pavillonen bragt til ophør. 

Søpavillonens endeligt

Natten til fredag den 17. november 1950 brændte Søpavillonen. Hermed blev der sat et symbolsk punktum for øens første storhedstid som rekreativt område. På dette tidspunkt var pavillonen udlejet til familien Friis-Larsen, som var flyttet ind et par år tidligere. Parret havde tre børn på henholdsvis 2 måneder, 1½ år og 7 år. Familien boede sammen med restaurantens køkkenchef.

Den uheldssvangre nat vågnede fru Friis-Larsen kl. halv to og troede, at der var nogen i køkkenet. Da hun gik derud, opdagede hun flammerne, og hele familien var nødt til at springe ud af vinduet i soveværelset iført "det blotte linned". Da fru Friis-Larsen havde bragt børnene i sikkerhed, løb hun hen til et nærliggende sommerhus, hvorfra hun ringede til Falck og Odense Brandvæsen.

Også den lokale færgemand, Færge-Hans, slog alarm, da han fra den anden side af kanalen kunne se flammerne slå ud gennem taget på pavillonen. Hele tre brandsprøjter og 30 brandmænd blev sendt af sted, men de var ude af stand til at redde selve bygningen – kun et træskur ved siden af den.

Restauratørfamilien slap med livet i behold, men mistede næsten alt andet. Undtagen 150 kr., som blev fundet i fru Friis-Larsens ellers stærkt forkullede taske.

Søpavillonen blev aldrig genopbygget.

Vil du bidrage til historien om Søpavillonen, fortælle om dine oplevelser, dele dine billeder med alle læserne her på stigeonline.dk, så kontakt os venligst på Denne emailadresse er beskyttet mod programmer som samler emailadresser. Du skal aktivere javascript for at kunne se adressen.   Hjælp os med at vise og bevare Stiges historie.

Kilder: oplev.odense.dk, Historiens hus odense, Odensefjord.dk

Senest opdateret (Lørdag, 9. februar 2013 14:41)